Archived Story

Three from Marengo County named to All-State baseball team

Published 1:00pm Monday, June 10, 2013

The Alabama Sports Writers Association released their All-State Baseball teams, and three Marengo County players appeared on those teams.

Mason Rogers from Demopolis High School was named as a utility player for the Class 5A team. In Class 2A, Brett Davis of Sweet Water was named as an honorable mention at the shortstop position. The AISA All-State team included Brant Lewis from Marengo Academy as an honorable mention at shortstop.

Listed below are the Class 5A, Class 2A and AISA All-State baseball teams.

CLASS 5A

P — Keegan Thompson, Cullman, Sr.

P — Jackson Smith, Hartselle, Sr.

P — Jesse McCord, Spanish Fort, Jr.

P — Jesse Nelson, Russell County, Sr.

C — Chris Brown, Hartselle, Sr.

1B — Drew Mullinax, Southside-Gadsden, Jr.

2B — Hunter Webb, Russell County, Sr.

SS — Brett Blackwood, Hartselle, Jr.

3B — Matt Foster, Valley, Sr.

OF — Rob Perteet, Spanish Fort, Jr.

OF — Anfernee Grier, Russell County, Sr.

OF — Blake Devine, Southside-Gadsden, Jr.

UTL — Caleb Lopes, Faith Academy, Sr.

UTL — Mason Rogers, Demopolis, Sr.

DH — Blake Logan, Muscle Shoals, Sr.

DH — Daniel Robert, Briarwood Christian, Sr.

Pitcher of the Year: Keegan Thompson, Cullman

Hitter of the Year: Brett Blackwood, Hartselle

Player of the Year: Keegan Thompson, Cullman

Coach of the Year: Brent Boyd, Spanish Fort

Honorable mention

Pitcher: Andrew Fuhrman, Southside-Gadsden, Sr.; Jordan Guthrie, Cullman, Sr.; Colby Wingard, Pinson Valley, Sr.

Catcher: Malik Rosier, Faith Academy, Jr.

First base: Dylan Szymanski, Satsuma, Jr.; Garrett Suchey, Mortimer Jordan, Sr.

Second base: Blake McClellan, Benjamin Russell, Sr.; Gunner Hendrix, Spanish Fort, So.

Shortstop: Will Luft, Spanish Fort, Jr.

Third base: Josh Bobo, Etowah, Sr.

Outfield: Cole Collins, Cullman, So.; Deacon Aldridge, Hartselle, Sr.; Christian Snow, Saraland, Sr.; Jae Skoda, Faith Academy, Sr.; Tripp Hobbs, Chelsea, Sr.

Utility: Wesley Waters, West Point, Sr.; Luke Porter, Homewood, Sr.

Designated hitter: Trey Truitt, Rehobeth, Jr.

CLASS 2A

P — Garrett Davis, G.W. Long, Sr.

P — Mikhail Cazenave, Westbrook Christian, Sr.

P — Kade Suther, Mobile Christian, Sr.

P — Tristan Rice, G.W. Long, Jr.

C — Craig Saint, Phil Campbell, Sr.

1B — Caleb Coaker, G.W. Long, So.

2B — Caleb Mayo, West End, Sr.

SS — Chase McRae, Section, Sr.

3B — Matthew Reaves, Westbrook Christian, Sr.

OF — Ross Anderson, Section, Jr.

OF — Eric Yarbrough, Sheffield, Sr.

OF — Trey Walding, G.W. Long, Sr.

UTL — Simon Ridgeway, Sheffield, Sr.

UTL — Ethan Lott, Zion Chapel, Sr.

DH — Mitchell Lovell, Sheffield, Sr.

DH — Connor McVay, Mobile Christian, Jr.

Pitcher of the Year: Garrett Davis, G.W. Long

Hitter of the Year: Eric Yarbrough, Sheffield

Player of the Year: Garrett Davis, G.W. Long

Coach of the Year: Drew Miller, G.W. Long

Honorable mention

Pitcher: Jared Edwards, Ranburne, Sr.; Cody Goff, Section, Jr.; Jake Newcomb, Prattville Christian, Sr.

Catcher: Clayton Young, Ranburne, Sr.; Cody Wallace, Ariton, Sr.

First base: Jonathan Ford, Westbrook Christian, Sr.

Second base: Luke Anderson, Section, Jr.

Shortstop: Brett Davis, Sweet Water, Sr.; Shelby Flurry, Reeltown, Sr.

Third base: Kaleb Smith, Zion Chapel, Sr.

Outfield: Stetson Payne, G.W. Long, Jr.; Dillon Parker, Ohatchee, Jr.

Utility: Cory Gill, Cottonwood, So.; Jake Kilgo, Westbrook Christian, Jr.

Designated hitter: Carlton Bean, Goshen, Sr.

AISA

P — Bailey Hansen, Edgewood, Sr.

P — Gage Pregno, Edgewood, Sr.

P — Austin Thomas, Glenwood, Sr.

P — Austin Menard, Tuscaloosa Academy, Jr.

C — Hayden Nichols, Clarke Prep, Jr.

1B — Josh Albritton, Macon-East, Sr.

2B — Taylor White, Tuscaloosa Academy, Sr.

SS — Chandler Avant, Pike Liberal Arts, Jr.

3B — John Mark Crosby, Edgewood, Sr.

OF — Michael Mims, Coosa Valley, Jr.

OF — Rod Boykin, Edgewood, Sr.

OF — Payton Whittle, Macon-East, Jr.

UTL — Kyle Andrews, Tuscaloosa Academy, Sr.

UTL — Austin Taylor, East Memorial, So.

DH — Dylan Ingram, Edgewood, Sr.

DH — Brody Thomasson, Lakeside, Jr.

Pitcher of the Year: Gage Pregno, Edgewood

Hitter of the Year: Chandler Avant, Pike Liberal Arts

Player of the Year: Bailey Hansen, Edgewood

Coach of the Year: Allen Ponder, Lakeside

Honorable mention

Pitcher: Nick Constan, Lee-Scott, Sr.; Jonathan Simpson, Monroe, Jr.; Ryan Burkett, Fort Dale, So.

Catcher: Chase Whiddon, Fort Dale, Jr.

First base: Peyton Wilson, Jackson Academy, Jr.; Jake Carter, Coosa Valley, Sr.

Second base: Drew Owen, Hooper, Jr.

Shortstop: Taylor Hawthorne, Edgewood, Jr.; Parker Farley, Tuscaloosa Academy, Sr.; Brant Lewis, Marengo Academy, Jr.

Third base: Alan Logan, Coosa Valley, Sr.; Taytom Barnes, Pike Liberal Arts, Sr.

Outfield: Steele Jackson, Crenshaw Christian, Sr.; Tanner Knowles, Glenwood, Sr.; Joel Pratt, Pickens Academy, Sr., Clay Thomas, Tuscaloosa Academy, Sr.

Utility: Carson Meadows, Lee-Scott, Sr.; Drew Larrimore, Clarke Prep, Sr.; Adam Bonner, South Choctaw Academy, Jr.,

Designated Hitter: Garrett McMillian, Coosa Valley, Sr.

Editor's Picks