Sports Calendar

Published 12:00 am Friday, October 8, 2004

Tonight’s Games

(All games start between

7:00 and 7:30 p.m.)

Greensboro at Demopolis

WAP at Southern Academy

A.L. Johnson at Akron

Linden at American Christian

Fruitdale at Marengo

Carrollton at Sweet Water

Hale County at Calera

Central-Hayneville at Francis Marion

Sumter County at Midfield

Greene County at Livingston

Pickens County at R.C. Hatch

Pickens Aca. at Sumter Aca.

Clarke at MMI

TODAY’S COLLEGE Games

UNLV at BYU – 9 p.m.

Saturday’s Games

Alabama at Kentucky – 11:30 a.m.

Mississippi at South Carolina – noon

UAB at Mississippi State – 1:30 p.m.

West Georgia at UWA – 2:30 p.m.

Louisiana Tech at Auburn – 2:30 p.m.

Tennessee at Georgia – 2:30 p.m.

Southern U. at Ala. A&M – 3 p.m.

Jackson St. vs. Alabama St. – 3 p.m.

LSU at Florida – 6:45 p.m.

On the Air

Friday, Sept. 24

Marengo Academy at Tuscaloosa

FM 98.5 – 7:15 p.m.

WAP at Southern Academy

AM 1400 – 7:15 p.m.

Greensboro at Demopolis

FM 106.5 – 7:15 p.m.

UNLV at BYU – 9 p.m.

ESPN2 (CATV Ch. 7)

Saturday, Sept. 25

Alabama at Kentucky – 11:30 a.m.

Louisiana Tech at Auburn – 2:30 p.m.

FM 106.5, PPV

West Georgia at UWA – 2:30 p.m.

FM 98.5

Tennessee at Georgia – 2:30 p.m.

LSU at Florida – 6:45 p.m.

ESPN (CATV Ch. 6)

High School Rankings

Class 1A

1-R.A. Hubbard (16) (5-0) 241

2-Wadley (1) (5-0) 179

3-Brantley (1) (5-0) 162

4-American Chr. (1) (5-0) 152

5-Ragland (2) (5-0) 133

6-South Lamar (1) (5-0) 96

7-Addison (3-1) 86

8-Loachapoka (5-0) 62

9-Sweet Water (4-1) 56

10-Parrish (4-1) 40

Class 2A

1-Randolph Co. (16) (5-0) 245

2-Fyffe (3) (5-0) 200

3-Red Bay (2) (5-0) 171

4-Clay Co. (2) (5-0) 147

5-Leroy (4-1) 109

6-Luverne (4-1) 103

7-Red Level (4-1) 84

8-Gaston (4-1) 79

9-Washington Co. (4-1) 55

10-Calera (5-0) 44

Class 3A

1-T.R. Miller (15) (5-0) 248

2-Oneonta (7) (5-0) 225

3-Rogers (5-0) 153

4-Cherokee Co. (5-0) 132

5-Winfield (1) (5-0) 123

6-Springville (4-1) 113

7-Midfield (5-0) 91

8-Weaver (5-0) 51

9-Litchfield (4-1) 49

10-Straughn (4-1) 28

Class 4A

1-Trinity (12) (5-0) 237

2-UMS-Wright (5) (5-0) 210

3-Deshler (3) (5-0) 188

4-Demopolis (1) (5-0) 157

5-Thomasville (5-0) 136

6-Dora (2) (5-0) 127

7-East Limestone (5-0) 77

8-North Jackson (4-1) 51

9-Alexandria (4-1) 41

10-Geneva (4-1) 40

Class 5A

1-Homewood (20) (5-0) 266

2-Pleasant Grove (1) (5-0) 204

3-Gadsden (2) (5-0) 183

4-Russellville (4-1) 151

5-Scottsboro (5-0) 125

6-Henderson-Troy (4-1) 101

7-Stanhope Elmore (3-1) 77

8-Briarwood (3-2) 55

9-Etowah (4-1) 38

10-Benjamin Russell (4-1) 21

Class 6A

1-Hoover (19) (5-0) 264

2-Prattville (3) (5-0) 212

3-Mountain Brook (5-0) 171

4-Decatur (1) (5-0) 164

5-Vestavia Hills (4-1) 126

6-LeFlore (5-0) 111

7-Pell City (5-0) 64

8-Vigor (4-1) 51

9-Daphne (2-2) 39

10-Hewitt-Trussville (4-1) 19

1-Faith Acad. (18) (5-0) 259

2-Bessemer Acad. (4) (5-0) 216

3-Southern Acad. (1) (4-0) 171

4-Clarke Prep (5-0) 151

5-Morgan Acad. (4-1) 123

6-Edgewood (4-1) 102

7-Mobile Chr. (5-0) 95

8-Abbeville Chr. (5-0) 84

9-Fort Dale Acad. (4-1) 45

10-Pike Liberal (4-1) 27

Others receiving votes:

Pickens Acad. (3-2) 5

Cornerstone (4-0) 3