• 68°

Who’s Playing

Staff Report

Tonight’s Games

(All games start at 7:30 p.m.)

Akron at Linden

Carrollton at John Essex

American Christian at A.L. Johnson

Marengo at J.F. Shields

Sunshine at Sweet Water

Hale County at Gordo

Francis Marion at Northside

Sumter County at West Blocton

Dallas County at Demopolis

Southside-Selma at Greene County

Jemison at Greensboro

Bibb County at Livingston

Calera at R.C. Hatch

MMI at Sumter Academy

WAP at East Memorial

Marengo Academy at Patrician

TODAY’S COLLEGE Games

Florida St. at Miami – 7 p.m.

Oregon St. at Boise St. – 9 p.m.

Saturday’s Games

Ole Miss at Alabama – 8 p.m.

Auburn at Mississippi St. – 11:30 a.m.

Delta State at UWA – 1 p.m.

Georgia Tech at Clemson – 7 p.m.

Georgia at S. Carolina – 4:30 p.m.

Arkansas St. at LSU – 7 p.m.

Grambling St. at Ala.A&M – 6:30 p.m.

Florida A&M at Tulane – 6 p.m.

Texas Southern at Ala. St. – 7 p.m.

On the Air

Friday, Sept. 10

Marengo Academy at Patrician

FM 98.5 – 7:15 p.m.

WAP at East Memorial

AM 1400 – 7:15 p.m.

Dallas County at DHS

FM 106.5 – 7:15 p.m.

Florida St. at Miami – 7 p.m.

Oregon St. at Boise St. – 9 p.m.

ESPN (CATV Ch. 6)

Saturday, Sept. 11

Ole Miss at Alabama – 8 p.m.

ESPN2 (CATV Ch. 7)

Auburn at Mississippi St. – 11:30 a.m.

TV: JP (CATV Ch. 29 and Ch. 12)

FM 106.5

Delta State at UWA – 1 p.m.

FM 98.5

Georgia Tech at Clemson – 7 p.m.

Georgia at S. Carolina – 4:30 p.m.

ESPN (CATV Ch. 6)

High School Rankings

Class 1A

1. Parrish (14) (2-0) 252

2. R.A. Hubbard (8) (2-0) 238

3. Autaugaville (1) (2-0) 195

4. Wadley (1) (2-0) 161

5. American Christian (2-0) 141

6. Brantley (1) (2-0) 115

7. Ragland (1) (2-0) 104

8. Reeltown (2-0) 93

9. Millry (2-0) 47

10. Addison (0-1) 43

Others receiving votes

Sweet Water (1-1) 25

A.L. Johnson (2-0) 1

Class 2A

1. Randolph County (20) (2-0) 279

2. Red Bay (1) (2-0) 199

3. Red Level (2) (2-0) 198

4. Fyffe (1) (2-0) 181

5. Gaston (1) (2-0) 177

6. Clay County (1) (2-0) 110

7. Luverne (1-1) 101

8. Leroy (1-1) 57

9. Washington County (1-1) 46

10. Southern Choctaw (2-0) 29

Class 3A

1. T.R. Miller (19) (2-0) 290

2. Oneonta (6) (2-0) 251

3. Rogers (1) (2-0) 176

4. Springville (2-0) 164

5. Cherokee County (2-0) 142

6. Litchfield (2-0) 125

7. Winfield (2-0) 69

8. Hokes Bluff (2-0) 67

9. West Morgan (2-0) 40

10. Colbert County (1-1) 32

Others receiving votes

Clarke County (2-0) 5

Class 4A

1. Trinity (12) (2-0) 263

2. UMS-Wright (4) (2-0) 230

3. Deshler (7) (2-0) 229

4. Demopolis (1) (2-0) 166

5. North Jackson (1) (2-0) 159

6. Thomasville (2-0) 128

7. Cleburne Co. (2-0) 108

8. Dora (1) (2-0) 90

9. Hamilton (2-0) 45

10. Daleville (2-0) 13

Class 5A

1. Homewood (20) (2-0) 281

2. Henderson-Troy (1) (2-0) 189

3. Pleasant Grove (1) (2-0) 180

4. Briarwood (2) (1-1) 174

5. B.C. Rain (2-0) 132

6. Stanhope Elmore (1-0) 129

7. Oxford (1) (2-0) 127

8. Williamson (1-1) 61

9. Russellville (1-1) 53

10. Hartselle (1) (2-0) 35

Class 6A

1. Hoover (22) (2-0) 300

2. Prattville (3) (2-0) 236

3. Vestavia Hills (1) (2-0) 201

4. Mountain Brook (2-0) 169

5. Davidson (2-0) 135

6. Decatur (2-0) 123

7. Daphne (1-1) 100

8. Central-Phenix City (1-1) 57

9. Spain Park (2-0) 53

10. Enterprise (2-0) 19

1. Faith Academy (21) (2-0) 292

2. Edgewood Academy (2) (2-0) 225

3. Bessemer Academy (2) (2-0) 191

4. Jackson Academy (1) (1-0) 190

5. Southern Academy (2-0) 151

6. Clarke Prep (2-0) 113

7. Morgan Academy (1-1) 112

8. Macon-East (1-1) 52

9. Monroe Academy (1-1) 40

10. Pike Liberal (2-0) 21