• 81°

Sweet Water, Linden top two teams in 1A

Sweet Water knocked off Louisiana powerhouse Bastrop last week, winning 24-12 and holding the Rams to minus-42 yards rushing. Bastrop, a school of nearly 1,000 students, brought seven charter buses to tiny Sweet Water for the game. The Bulldogs’ (5-1) reward? Stacy Luker’s squad received 35 of 36 first-place votes this week in Class 1A.

Linden’s congratulations for beating regional foe Maplesville was the No. 2 spot in 1A and one first place vote.

Demopolis (4-1) currently sits at the no. 6 spot in 5A.

Below is the complete poll:

Class 6A

Hoover (31) (6-0) 417

Prattville (3) (4-2) 321

Auburn (2) (6-0) 297

Jess Lanier (6-0) 226

Fairhope (6-0) 190

Clay-Chalkville (6-0) 176

Vestavia Hills (5-1) 155

Davidson (5-1) 100

Murphy (5-1) 55

Central-Phenix City (6-0) 25

Others receiving votes: Bob Jones (5-1) 23, Spain Park (5-1) 23, Gadsden City (5-1) 21, Opelika (4-2) 12, Tuscaloosa Co. (4-2) 4, Oxford (5-1) 4, Florence (5-1) 1, Decatur (5-1) 1, Dothan (5-1) 1..

Class 5A

Cullman (21) (6-0) 380

Hartselle (7) (6-0) 332

Vigor (8) (5-1) 303

Greenville (6-0) 254

Carver-Montgomery (5-1) 209

Demopolis (5-1) 158

Briarwood Chr. (4-2) 132

Spanish Fort (5-1) 119

Russellville (4-2) 58

Shelby Co. (5-1) 36

Others receiving votes: Fairfield (5-1) 21, St. Paul’s (4-2) 17, Valley (5-1) 14, Fort Payne (5-1) 10, Springville (4-2) 2, Athens (4-2) 2, Walker (4-2) 2, Sylacauga (5-1) 2, McAdory (4-1) 1.

Class 4A

Thomasville (26) (6-0) 402

Cherokee Co. (10) (6-0) 350

Deshler (5-1) 261

Handley (6-0) 223

Midfield (6-0) 214

Bibb Co. (6-0) 185

UMS-Wright (4-2) 151

North Jackson (5-1) 105

Brooks (5-1) 86

Oneonta (5-1) 29

Others receiving votes: Jackson (5-1) 27, Fairview (6-0) 7, Fayette Co. (5-1) 6, Guntersville (4-2) 4, Anniston (4-2) 2.

Class 3A

T.R. Miller (35) (6-0) 429

Trinity (6-0) 294

Cordova (1) (5-1) 272

Piedmont (5-1) 229

Leeds (5-1) 207

Luverne (6-0) 196

Daleville (5-1) 130

Pike Co. (6-0) 105

Dadeville (5-1) 84

Madison Acad. (6-0) 70

Others receiving votes: Glencoe (6-0) 19, Hamilton (5-1) 5, Susan Moore (4-2) 5, Pisgah (5-1) 4, Sardis (5-1) 3.

Class 2A

Pickens Co. (22) (6-0) 375

Leroy (7) (5-1) 325

Clay Co. (6) (6-0) 307

Reeltown (5-1) 227

Houston Acad. (1) (6-0) 215

Winston Co. (6-0) 159

Fyffe (5-1) 152

Millry (5-1) 122

Tanner (5-1) 68

Elba (1) (6-0) 64

Others receiving votes: Lamar Co. (6-0) 24, Lexington (5-1) 8, Ider (5-1) 3, Houston Co. 1, Red Bay (5-1) 1, Fultondale (5-1) 1.

Class 1A

Sweet Water (35) (5-1) 428

Linden (1) (6-0) 314

Brantley (5-1) 260

Maplesville (5-1) 218

R.A. Hubbard (5-1) 215

Loachapoka (5-1) 173

McIntosh (5-0) 165

McKenzie (6-0) 119

Berry (6-0) 54

Hackleberg (6-0) 44

Others receiving votes: Gaston (4-2) 28, Cedar Bluff (4-2) 12, Phillips-Bear Creek (5-0) 8, Lynn (5-1) 5, Talladega Co. Central (4-2) 4, Appalachian (4-1) 3, Victory Chr. (4-2) 1, Collinsville (3-3) 1.

AISA

Southern Acad. (25) (6-0) 388

Monroe Acad. (6) (6-0) 321

Fort Dale Acad. (4) (5-1) 283

Patrician Acad. (6-0) 252

Edgewood Acad. (1) (5-1) 185

Bessemer Acad. (6-1) 164

Pike Liberal (4-1) 160

Lowndes Acad. (5-1) 125

Cornerstone Chr. (5-0) 92

Macon-East (5-1) 75

Others receiving votes: Lee-Scott (4-2) 3, Restoration Acad. (3-2) 2, Crenshaw Chr. (5-1) 2.