• 61°

Sweet Water, Linden take top two spots in 1A

Sweet Water and Linden hold down the top two spots in Class 1A. Sweet Water garnered 34 of 35 possible first place votes. Linden took one vote. They were the only two teams receiving first place votes in their class.

Demopolis currently clings to the No. 8 spot in Class 5A.

The Alabama Sports Writers Association prep football rankings with first-place votes and records in parentheses:

Class 6A

1. Auburn (30) (9-0) 405

2. Prattville (5) (7-2) 321

3. Vestavia Hills (8-1) 276

4. Fairhope (9-0) 248

5. Hoover (8-1) 218

6. Jess Lanier (8-1) 140

7. Central-Phenix City (8-1) 126

8. Bob Jones (8-1) 95

9. Gadsden City (7-2) 39

10. Theodore (8-1) 33

Others receiving votes: Florence (8-1) 26, Davidson (7-2) 22, Spain Park (7-2) 20, Tuscaloosa Co. (7-2) 10, Hewitt-Trussville (7-2) 6, Clay-Chalkville (7-2) 5, Murphy (7-2) 5.

Class 5A

1. Cullman (31) (9-0) 408

2. Greenville (4) (9-0) 317

3. Carver-Montgomery (8-1) 282

4. Shelby Co. (8-1) 218

5. Russellville (7-2) 170

6. Hartselle (8-1) 162

7. Spanish Fort (7-2) 130

8. Demopolis (7-2) 99

9. Fort Payne (8-1) 46

10. McAdory (7-1) 45

Others recei ving votes: Briarwood Chr. (6-3) 36, Walker (7-2) 29, Vigor (6-3) 22, Muscle Shoals (7-2) 20, Tallassee (7-2) 5, Fairfield (7-2) 4.

Class 4A

1. Cherokee Co. (33) (9-0) 414

2. Deshler (8-1) 282

3. Handley (1) (9-0) 269

4. Bibb Co. (1) (9-0) 235

5. Jackson (8-1) 198

T6. Thomasville (8-1) 183

T6. UMS-Wright (7-2) 183

8. Guntersville (7-2) 80

9. Midfield (8-1) 70

10. Brooks (7-2) 25

Others receiving votes: Fayette Co. (7-2) 24, Oneonta (7-2) 9, Calera (7-2) 9, Haleyville (7-2) 6, North Jackson (6-3) 5, Alexandria (6-3) 2, Plainview (6-3) 1.

Class 3A

1. Trinity (29) (9-0) 398

2. Cordova (6) (8-1) 316

3. Leeds (8-1) 272

4. T.R. Miller (8-1) 238

5. Pike Co. (9-0) 218

6. Madison Acad. (9-0) 177

7. Piedmont (7-2) 137

8. Dadeville (8-1) 113

9. Hamilton (8-1) 82

10. Daleville (7-2) 22

Others receiving votes: Susan Moore (7-2) 6, Sardi s (7-2) 5, Straughn (6-3) 5, Glencoe (7-2) 3, Bayside Acad. (6-3) 2, Winfield (6-3) 1.

Class 2A

1. Pickens Co. (26) (9-0) 382

2. Leroy (8) (8-1) 328

3. Clay Co. (1) (9-0) 290

4. Reeltown (8-1) 231

5. Elba (9-0) 201

6. Lamar Co. (9-0) 179

7. Tanner (8-1) 129

8. Houston Acad. (8-1) 85

9. Lexington (8-1) 63

10. Winston Co. (8-1) 56

Others receiving votes: Fyffe (7-2) 17, Westbrook Chr. (8-1) 13, Ider (8-1) 11, Washington Co. (7-2) 6, Fultondale (7-2) 3, Millry (7-2) 1.

Class 1A

1. Sweet Water (34) (8-1) 415

2. Linden (1) (9-0) 306

3. Brantley (8-1) 274

4. Maplesville (8-1) 245

5. R.A. Hubbard (8-1) 215

6. Loachapoka (8-1) 179

7. Hackleburg (9-0) 137

8. McKenzie (8-1) 87

9. McIntosh (6-1) 57

10. Berry (8-1) 48

Others receiving votes: Gaston (7-2) 15, Coosa Chr. (8-1) 10, Cedar Bluff (6-3) 3, Shoals Chr. (7-2) 2, Talladega Co. C entral (6-3) 1, Lynn (7-2) 1.

AISA

1. Fort Dale Acad. (30) (8-1) 401

2. Patrician Acad. (3) (8-0) 303

3. Monroe Acad. (8-1) 279

4. Southern Acad. (8-1) 242

5. Edgewood Acad. (2) (8-1) 232

6. Pike Liberal (7-1) 175

7. Cornerstone Chr. (8-0) 142

8. Crenshaw Chr. (8-1) 101

9. Lowndes Acad. (7-2) 50

10. Macon-East (7-2) 37

Others receiving votes: Bessemer Acad. (7-3) 23, Restoration (5-3) 4, Springwood (6-3) 3, Morgan Acad. (5-4) 2, Escambia Acad. (6-4) 1.